Piękne włosy, gęste i lśniące zazwyczaj nie są darem natury – ich wygląd zależy od właściwej pielęgnacji oraz dobrze dobranych kosmetyków.
Podobnie jak ciało, twarz i paznokcie, włosy również wymagają nieco zabiegów pielęgnacyjnych, aby dobrze się układały, zdrowo wyglądały oraz nie plątały podczas czesania. Do tego celu służą specyfiki kosmetyczne, jak również naturalne składniki roślinne i zwierzęce, ułatwiające codzienną dbałość o ich delikatną strukturę.
Budowa i rodzaje włosów
Włos zbudowany jest z komórek zwanych łuskami, układającymi się na wzór dachówek – wyższe łuski zachodzą na niższe, ściśle lub mniej ściśle przylegając do siebie. W zależności od kąta odchylenia od siebie łusek można je zaklasyfikować jako:
– niskoporowate – łuski są tylko nieznacznie rozchylone lub ściśle przylegają do siebie. To najzdrowszy rodzaj włosów, są gładkie, lśniące i nie wymagają dodatkowych zabiegów. Jednak przez swoją strukturę są trudne w stylizacji i przyjmowania środków farbujących,
– wysokoporowate — szybko wchłaniają wodę, substancje chemiczne oraz odżywcze i są bardzo podatne na różnego rodzaju stylizację. Łuski w tego typu włosach są bardzo rozchylone, przez co wydają gęstsze, puszą się, ale również lepiej i szybciej schną po umyciu. Do tego rodzaju włosów zaliczymy włosy nadmiernie przesuszone oraz naturalnie kręcone,
– średnioporowate – to najpopularniejszy rodzaj włosów, których struktura nie wpisuje się w żadną z powyższych kategorii. Są to włosy dość podatne na zabiegi stylizacyjne i chemiczne jak farbowanie czy trwała ondulacja, jednak nie sprawiają wrażenia zniszczonych i dość dobrze wchłaniają kosmetyki.
Oprócz normalnie używanych kosmetyków podczas pielęgnacji włosów, od czasu do czasu warto je naolejować. Zabieg olejowania może przynieść wiele korzyści szczególnie włosom niskoporowatym i średnioporowatym, ponieważ wygładzą ich strukturę, wzmocnią oraz zatrzymają wodę, potrzebną do ich nawilżenia. Olejowanie umożliwia poprawę kondycji włosów i tworzy na nich ochronną powłokę, zapobiegającą szybkiemu przesuszeniu.
Oleje do włosów
Zwyczaj olejowania wywodzi się z dalekiego wschodu, gdzie kobiety tam zamieszkujące nakładały na suche bądź mokre włosy roślinne olej, tłoczony z wysoko oleistych roślin, między innymi takich jak:
– len,
– słonecznik,
– jojoba,
– oliwki,
– rycyna,
– słodkie migdały,
– awokado
i innych.
W olejach zalecanych do olejowania włosów znajdziemy kwasy tłuszczowe, które – podobnie jak oleje jadalne – dzielimy na:
– nasycone
– jednonienasycone
– wielonienasycone.
Oleje do włosów średnioporowatych
Do włosów średnioporowatych najbardziej odpowiednimi są oleje jednonienasycone, zawierające bogate źródło kwasów omega 9.
Dzięki cząsteczkom o średniej wielkości, oleje do włosów średnioporowatych częściowo wnikają w ich strukturę, a częściowo pozostają na zewnątrz, tworząc na całej powierzchni powłokę ochronną. To działanie umożliwia dostarczenie włosom potrzebnych im składników odżywczych, a także stanowi ochronę przed niektórymi czynnikami zewnętrznymi.
Do tego typu olejów należą:
– olej arganowy,
– olej z makadamii,
– olej z pestek moreli, śliwki,
– olej z kiełków pszenicy,
– olej sezamowy,
– olej z nasion baobabu,
– olej arachidowy,
– olej z orzechów laskowych,
– olej z pestek dyni,
– olej ryżowy
i wiele innych, dostępnych w drogeriach i aptekach.
Oleje do włosów można stosować jeden raz w tygodniu lub jeżeli wymaga tego kondycja włosów, nawet 2 lub 3 razy na tydzień.