Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Lifestyle Data publikacji - 29 października 2021 Autor - Redakcja misswish.pl
ząbkowanie kiedy


Ząbkowanie przechodzą wszystkie dzieci i u każdego przebiega to w inny sposób. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jakie są objawy ząbkowania, aby szybko zareagować.

Co to jest ząbkowanie?

Według ekspertów ząbkowanie to proces, w którego czasie zęby niemowlęcia zaczynają się wyrzynać lub tylko przebijać przez dziąsła. Zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica jest to niezwykle problematyczny i pełen stresów okres. Nieznana jest przecież reakcja dziecka na pojawienie się pierwszego zęba. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy ząbkowania po to, aby wiedzieć, jak dobrze uspokoić dziecko w przypadku gdy będzie zestresowane. Im bogatsza wiedza na temat ząbkowania, tym lepiej będzie można przygotować się na nieznane okoliczności.

Ząbkowanie zaczyna się u niemowląt po dwóch miesiącach życia. Jednakże pierwszy pełnoprawny ząb pojawia się u dzieci dopiero w szóstym miesiącu. Warto mieć na uwadze to, że ząbkowanie jest procesem indywidualnym, przez co zęby pojawiać mogą się u dzieci w różnym okresie. Ząbkowanie u dzieci przebiega stopniowo, jednakże zdarza się również, że zęby zaczynają pojawiać się gwałtownie, a nawet kilka zębów wyrzyna się w tym samym momencie, przez co dziecko odczuwa ogromny ból.

Jak często pojawiają się zęby?

Przyjęła się zasada, która mówi, że gdy dziecko ząbkuje i pojawia się pierwszy ząb, to kolejnego można spodziewać się po czterech miesiącach. Na uwadze należy mieć to, że zęby, które pojawiają się podczas ząbkowania, są zębami pierwotnymi lub potocznie nazywanymi zębami mlecznymi. W przypadku większości dzieci, ich uzębienie jest pełne już do 30 miesiąca życia i składa się z 20 zębów mlecznych. Jeśli zęby nie pojawiają się w tym okresie, to należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Jednakże ci sami lekarze twierdzą, że jeśli zęby nie pojawią się do pierwszego roku życia, oznacza to, że doszło do nieprawidłowości w mineralizacji.

Objawy ząbkowania

Najczęściej dzieci nie mają problemów z wyrzynaniem się zębów. Takie problemy dotyczą jedynie części maluchów. Ciężko jest zdefiniować to, jakie są objawy ząbkowania, ponieważ są one zależne od konkretnego przypadku. Najlepiej jest po prostu obserwować, to jak wyglądają dziąsła. W okresie ząbkowania, dziąsła dziecka mogą być spuchnięte oraz zaczerwienione, a nawet fioletowe lub wyraźnie sine. Dzieci w tym czasie skarżą się również na pojawiający się ból. Ból i inne dolegliwości takie jak gorączka są związane z tym, że przy ząbkowaniu z uszkodzonego dziąsła wydziela się substancja, która ma działanie zapalne. Ząbkowanie może się również objawiać tym, że dziecko zaczyna się intensywnie ślinić, przez co musi wystawiać język. W nocy nie może spać, a za dnia odczuwa dziwny i silny niepokój. Co więcej, dziecko nie może w tym czasie jeść. Niekiedy dzieci w związku z silnym bólem dochodzącym ze szczęki, zaczynają wymiotować, a na ich ciele pojawia się brzydko wyglądająca wysypka. Ząbkowanie może być również rozpoznane po zachowaniu dziecka tj. maluch pociera swój policzek żeby „rozetrzeć” ból albo łapie się za uszy lub szyję. Warto jest wiedzieć co to jest ząbkowanie kiedy się go spodziewać.

Redakcja misswish.pl

Nasi redaktorzy na blogu tematycznym o modzie, urodzie i zdrowiu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją wiedzę i doświadczenie, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej wartościowe i inspirujące treści. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę w dziedzinie mody, urody oraz zdrowego stylu życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko prezentują najnowsze trendy, ale także promują zdrowie i dobre samopoczucie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, informacji o nowościach w branży oraz inspiracji, które pomogą naszym czytelnikom czuć się pięknie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?