Katar u dzieci najczęściej spowodowany jest tym, że zaraziły się one wirusami, które rozprzestrzeniają się drogą powietrzno-kropelkową. Dlatego też katar jest tak popularny. Jest to infekcja, która nie trwa długo, zazwyczaj jest to okres wynoszący do tygodnia do półtora tygodnia. Warto mieć na uwadze fakt, że katar będzie trwał o wiele dłużej w przypadku małych dzieci niż u tych, które są nieco starsze. Tym samym dziecko młodsze może cierpieć z powodu kataru nawet do trzech tygodni. Dzieci, które zaczęły już uczęszczać do przedszkola lub żłobka, mogą mieć problem z niedrożnością nosa nawet kilka razy w miesiącu.
Jak objawia się katar?
Na początku kataru, jego delikatna faza objawia się wodnistą wydzieliną w nosie, która pojawia się wraz z suchym kaszlem. Po upływie kilku dni wydzielina ta staje się dużo gęstsza i przemienia się w wydzielinę wodnisto-śluzową natomiast kaszel przestaje być suchy i przybiera postać mokrą. Taka infekcja może ustąpić po tygodniu w przypadku starszych dzieci. Młodsze dzieci dojdą do zdrowia nawet po dwóch tygodniach. Katar, który ma podłoże wirusowe może zamienić się w katar bakteryjny. Dzieje się tak, ponieważ, wydzielina zalegająca w drogach oddechowych dziecka stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii. To z tego powodu wydzielina z nosa zmienia swój kolor w żółtą. Jest o wiele trudniej usunąć i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Co na katar u dziecka?
Warto mieć na uwadze to, że katar powinien sam ustąpić po tygodniu, z tego też powodu nie zawsze potrzebna jest kuracja lekami. Jednakże stosowanie preparatów przyśpiesza ten proces, dzięki czemu dziecko może być zdrowsze o wiele szybciej. Odpowiednie preparaty złagodzą zapalenie błony śluzowej. Najczęściej wybieranymi środkami leczniczymi są wszelkiego rodzaju roztwory takie jak sól fizjologiczna lub woda morska, które bardzo dobrze przetykają nos, pozwalając dziecku swobodnie oddychać nosem. Jeśli katar dziecka jest spowodowany alergiami, to należy rozważyć stosowanie leków przeciwhistaminowych lub preparatów obkurczających błonę śluzową. Warto pamiętać o tym, że preparaty te można stosować jedynie przez pięć dni, ponieważ mogą powodować przesuszanie błony śluzowej. W przypadku ciężkich alergii lub ostrego zapalenia zatok należy skonsultować z pediatrą możliwość kuracji glikokortykosteroidami donosowymi. Niezwykle popularne jest również stosowanie leków, które zawierają pseudoefedrynę. Czyli substancję, która poprawia komfort oddychania dzięki temu, że zmniejsza obrzęk błony śluzowej.