Z czym większości osób kojarzy się stan zapalny? Najczęściej uważa się, że związany jest on np. ze skręconą kostką czy też problemami z zębami. Jak się jednak okazuje, stan zapalny w organizmie to problem o wiele bardziej skomplikowany i złożony. Warto więc wiedzieć, z jakiego powodu on powstaje, jakie są jego objawy, a co najważniejsze, co się z nim powinno zrobić, aby nie stanowił zagrożenia dla zdrowia.
Dlaczego pojawia się stan zapalny w organizmie?
Zanim przejdzie się do tego, jakie są najczęstsze objawy stanu zapalnego, najpierw trzeba się zastanowić nad tym, z jakiego powodu tak właściwie się on pojawia w organizmie. Co go dokładnie powoduje?
Jak się okazuje, stan zapalny to jedna z wrodzonych i w pełni naturalnych reakcji organizmu, która jest jego odpowiedzią na zagrożenia. Powszechnie się uważa, że jego pojawienie się spowodowane jest np. infekcjami, lecz jak się okazuje, pojawić się on może również w przypadku poparzeń, urazów mechanicznych czy też niedokrwienia.
Kiedy więc rozwija się stan zapalny w organizmie? Jest to reakcja układu odpornościowego, który aktywuje odpowiednie mechanizmy obronne w chwili, gdy wyczuje jakiekolwiek zagrożenie dla organizmu.
Jakie są najczęstsze objawy stanu zapalnego?
Jak więc widać, stan zapalny w organizmie to jedna z najprostszych i jednocześnie najważniejszych funkcji naszego ciała, która chroni je przed różnego rodzaju zagrożeniami i umożliwia szybkie uporanie się z nimi. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy stanu zapalnego, aby można było mieć pewność, że z ciałem dzieje się coś niedobrego.
Do zdecydowanie najczęściej występującego objawu stanu zapalnego zaliczyć bez wątpienia można zwiększenie temperatury ciała. Klasyczna gorączka jest typowym objawem rozwijającego się w ciele stanu zapalnego.
Co więcej, w miejscu ciała, w którym rozwija się stan zapalny, pojawia się zaczerwienie na skórze, a także wyczuwalny staje się ból. Jak się okazuje, to właśnie ból jest jedną z ciekawszych form obrony ciała przed uszkodzeniem. Przykładowo w chwili, gdy zwichnie się kostkę, ból jest sposobem na zabezpieczenie danego fragmentu ciała przed jego poruszaniem, a więc ryzykiem większego zniszczenia. Ból ma sprawić, że kończyna będzie unieruchomiona, dzięki czemu szybciej dojdzie do siebie.
Co zrobić, gdy pojawi się stan zapalny?
Skoro już wiadomo, jak rozpoznać stan zapalny, warto się teraz dowiedzieć, co należy z nim zrobić. Jeśli dotyczyć on będzie zwykłego przeziębienia, to zwyczajnie trzeba poczekać, aż organizm sam poradzi sobie z problemem.
Trudniej jest jednak w sytuacji, gdy stan zapalny nie mija, a wręcz się nasila bez wyraźnych powodów chorobowych. W takiej sytuacji należy udać się czym prędzej do lekarza w celu dokonania diagnostyki. Jak się bowiem okazuje, powodem pojawienia się stanu zapalnego może być choroba przewlekła, a nawet nowotwory. Warto więc mieć pewność, co się dokładnie dzieje z ciałem, ponieważ długotrwałe ignorowanie stanu zapalnego może mieć naprawdę groźne konsekwencje dla zdrowia i życia danej osoby.