Niedokrwistość zwana również anemią to bardzo niebezpieczny stan organizmu, który wynika z tego, że zaburzony został skład krwi. Anemia związana jest z nieprawidłową pracą czerwonych krwinek oraz hematokrytu. Wady w działaniu erytrocytów prowadzą do tego, że do komórek dostaje się niewystarczająca ilość tlenu, potrzebnego do ich prawidłowego funkcjonowania.
Co to jest anemia i jakie są jej rodzaje?
Anemia, czyli niedokrwistość to bardzo niebezpieczny stan chorobowy. Dochodzi wtedy do ograniczenia stężenia hemoglobiny, erytrocytów oraz wskaźnika hemakrytowego. Anemia może mieć związek zarówno z obniżeniem poziomu hemoglobiny, jak i erytrocytów. Najczęściej spotykaną odmianą tej choroby jest niedokrwistość niedoborowa, która wywoływana jest tym, że w organizmie znajduje się za mało żelaza. Warto więc spożywać produkty bogate w ten pierwiastek. Są to przede wszystkim owoce takie jak jagody.
Drugim rodzajem anemii, dużo rzadziej spotykanym, jest niedokrwistość hemolityczna. Wywoływana jest ona rozpadem czerwonych krwinek. Równie niebezpieczna dla zdrowia i życia jest anemia megaloblastyczna, która związana jest ze zwiększeniem objętości czerwonych krwinek, może to być wywołane niedoborami witaminy B12. Rzadziej występująca jest również anemia aplastyczna, objawia się ona spadkiem poziomu hemoglobiny, jak i erytrocytów. Co więcej, prowadzi ona do zaniku szpiku kostnego.
Objawy anemii
Lekarz w czasie badania stwierdzającego anemię musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad. Anemia objawia się tym, że zaburzona zostaje koncentracja chorego. Jest on rozkojarzony, a jego organizm jest bardziej podatny na infekcje. Początkowe stadium anemii przejawia się również tym, że chory staje się bardziej drażliwy i ma gorsze samopoczucie. Aby kontrolować poziom krwinek, należy regularnie wykonywać badanie krwi. Anemia wywołana brakiem żelaza we krwi może mieć wiele objawów. Przede wszystkim pacjent zaczyna mieć bladą skórę i szybciej się męczy. Osoba chora może mieć również skłonność do omdleń oraz osłabienia. Niektóre osoby męczące się z anemią mają problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności takich jak wejście po schodach czy chodzenie. W czasie wizyty w gabinecie pacjent musi poddać się szeregowi badań, które zdiagnozują to, czy jest on narażony na niedokrwistość.
Jak leczyć anemię?
Leczenie niedokrwistości, która jest wynikiem niedoboru żelaza we krwi, polega na tym, że uzupełnia się jego braki. Należy więc odkryć przyczynę braku pierwiastka w organizmie. Konieczne może okazać się wykonanie kilku zastrzyków z żelazem. Jednakże zastrzyki takie skierowane są dla osób, które mają ciężką anemię. Dieta jest również niezwykle ważna. Należy spożywać produkty, które zawierają dużo żelaza. Może to być np. czerwone mięso czy warzywa strączkowe.
Anemia to niezwykle niebezpieczny dla zdrowia stan chorobowy, który należy szybko wykryć i ustalić jego przyczynę. Warto pamiętać o tym, aby badać swoją krew regularnie. Tylko pełna świadomość swojego stanu zdrowia zapewni spokój.