Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Przedawkowanie witamin – czym się może objawiać?

Zdrowie Data publikacji - 26 listopada 2021 Autor - Redakcja misswish.pl
przedawkowanie witamin

Od najmłodszych lat każdy z nas uczony jest tego, że witaminy są dobre dla zdrowia i należy przyjmować ich najwięcej w postaci warzyw, a przede wszystkim owoców. Dziś każde dziecko wie, że witaminy pozytywnie wpływają na zdrowie, odporność i inne aspekty funkcjonowania naszego organizmu. Jak się jednak okazuje, w przypadku wielu witamin istnieje dość cienka linia pomiędzy tym, gdy witaminy pomagają, a gdy zaczynają szkodzić. Czym więc może się skończyć przedawkowanie witamin i co warto o tym wszystkim wiedzieć?

Czym jest przedawkowanie witamin?

Przedawkowanie witamin, czyli tzw. hiperwitaminoza to stan, w którym w organizmie obecna jest zbyt wysoka ilość witamin. Jest to sytuacja, w której organizm nie jest sobie w stanie poradzić z tak dużą ilością danej substancji, czyli nie może jej zmetabolizować i wykorzystać w odpowiedni sposób.
Dlaczego jest to tak groźne? Jak się okazuje, ludzkie ciało nie ma umiejętności odkładania witamin na później. Wszystko, co zostaje do niego dostarczone, musi być od razu wykorzystane. Powoduje to, że jeśli powstanie niewykorzystany nadmiar danej substancji, oznaczać to będzie dla organizmu naprawdę spore kłopoty.

Jak objawia się przedawkowanie witamin?

Jak więc widać po powyższym opisie, przedawkowanie witamin to nie przelewki i stan ten może skończyć się naprawdę poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto się więc teraz dowiedzieć, jakie konkretnie mogą być skutki uboczne w przypadku przedawkowania określonego rodzaju witamin.

Zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej suplementowaną witaminą jest witamina C. Co się stanie w sytuacji, gdy się ją przedawkuje? Najczęstszym skutkiem jest powstawanie w nerkach kamieni, lecz oprócz tego nieprzyjemne objawy mogą dotknąć także układ pokarmowy i nerwowy. Często pojawia się również wysypka na skórze.
Innego typu często przyjmowaną witaminą jest witamina D. Jej przedawkowanie to stan niezwykle poważny, ponieważ może doprowadzić do zwapnienia nerek, płuc, a nawet serca. Najczęściej występujące objawy to zmęczenie, ból głowy i brzucha, brak apetytu oraz wymioty i biegunka.

Kolejną często stosowaną witaminą jest witamina K. Jej przedawkowanie prowadzi do rozpadu erytrocytów, czyli powstania stanu niedokrwistości. Objawiać się to może nadmiernym poceniem się i stałym uczuciem gorąca.
Innego typu bardzo często przyjmowaną witaminą jest witamina A. Jest ona najczęściej przedawkowywana w wyniku zbyt dużego spożycia tranu, co najczęściej kończy się silnym zatruciem. Jakie są jego objawy? Pojawia się wtedy drażliwość, silny ból głowy, a także biegunka. Ma się jednocześnie do czynienia z zaburzeniem pracy nerek, odwapnieniem kości, oraz wypadaniem włosów i różnymi reakcjami skórnymi. Szczególnie groźne mogą się okazać skutki uboczne w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ przedawkowanie witaminy A w takim wypadku może oznaczać nawet zaburzenia rozwoju płodu.

Redakcja misswish.pl

Nasi redaktorzy na blogu tematycznym o modzie, urodzie i zdrowiu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją wiedzę i doświadczenie, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej wartościowe i inspirujące treści. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę w dziedzinie mody, urody oraz zdrowego stylu życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko prezentują najnowsze trendy, ale także promują zdrowie i dobre samopoczucie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, informacji o nowościach w branży oraz inspiracji, które pomogą naszym czytelnikom czuć się pięknie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?