misswish.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

swetry z kaszmiru
Moda

Wszystko co trzeba wiedzieć o swetrach z kaszmiru

Swetry z kaszmiru to synonim elegancji, dobrego gustu oraz wygody. Wiele pań jednak zastanawia się czy wybór swetra z kaszmiru jest naprawdę dobrą decyzją. Co trzeba wiedzieć o wełnie kaszmirskiej?

Wełna kaszmirska – dlaczego jest tak bardzo pożądana?

Swetry z kaszmiru mają wiele zalet. Mają też jedną wadę, która zmusza do zastanowienia się czy jest to element garderoby, który ma znaleźć się w naszej szafie. Największą wadą kaszmiru jest jego cena. Dlaczego kaszmir jest tak drogi?

Kozy kaszmirskie żyją w bardzo specyficznych warunkach. Na zboczach Himalajów, na wysokości 3- 5 tys. metrów, panują ekstremalne warunki. Kozy kaszmirskie przystosowały się i wytworzyły wełnę, która składa się z dwóch warstw.

Wierzchnia warstwa składa się z długich, sztywnych i szorstkich włosów. Warstwa zewnętrzna jest miękka i delikatna niczym puch. Warto wiedzieć, że kozy kaszmirskie nie są strzyżone tak jak na przykład owce. Na wiosnę, gdy temperatury się podnoszą kozy gubią swoją drogocenną sierść. Ich sierść jest zbierana lub ręcznie wyczesywana, by nie mieszała się z grubą warstwą ocieplającą.

Trzeba wiedzieć, że chcąc zrobić sweter z kaszmiru potrzeba co najmniej dwóch, a najczęściej 3-4 kóz.

Ekstremalne warunki hodowli, trudny proces pozyskiwania oraz obróbki wełny sprawia, że kaszmir jest tak cennym materiałem.

Kaszmir – zalety

Kaszmir jest wyjątkowo ciepłym materiałem. Ocenia się, że jest on 10 razy cieplejszy niż wełna owcza. Ważne jest również to, że jest to lekki materiał, dlatego czujemy się w nim komfortowo. Delikatne sploty sprawiają, że w kontakcie z ciałem kaszmir wydaje się bardzo miękki i delikatny. Nie gryzie nieprzyjemnie tak jak inne rodzaje ciepłych materiałów.

Termoregulacyjność sprawia, że kaszmir jest materiałem, który sprawdza się w chłodne dni, jak i te cieplejsze. Higroskopijność to umiejętność wchłaniania wilgoci. Kaszmir wchłania pot. Jest to również materiał, który cechuje brak lanoliny, dzięki temu jest antybakteryjny i hipoalergiczny, dzięki temu wszyscy dobrze się w nim czują.

Jak dbać o swetry kaszmirowe?

Swetry z kaszmiru są piękne, ale wiele pań boi się, że po praniu stracą swój urok, a materiał stanie się rozciągnięty i zmechacony. Obawy te są nieuzasadnione. Kaszmir jest materiałem, który nie jest trudny w pielęgnacji, trzeba jedynie trzymać się zaleceń, które znajdziemy na metce.

Swetry z kaszmiru można prac w pralce, ale tylko na delikatnym programie. Warto również wykorzystać program do prania ręcznego. Dzięki niskim obrotom i niskiej temperaturze możemy mieć pewność, że sweter nie ulegnie zniszczeniu. Trzeba pamiętać, że temperatura nie może być wyższa niż 30 ºC.

Ważnym elementem prania jest zainwestowanie w specjalne preparatu do prania wełny. Są one przeważnie delikatniejsze niż proszki do prania.

Swetry z kaszmiru nie powinny być mocno wykręcane. Należy również pamiętać, by suszyć je w poziomie. Bardzo dobrym sposobem na odświeżenie kaszmirowego swetra jest użycie pary wodnej.

Dbając o swetry z kaszmiru koniecznie trzeba pamiętać, by nie wieszać ich na wieszakach, gdyż może się nieestetycznie powyciągać. Składamy je i układamy na półce.