Nie od dziś wiadomo, że stężenie pewnych składników obecnych w naszej krwi jest niezwykle ważne dla dobrostanu całego naszego organizmu. Dzisiaj skupimy się na tym, jaki poziom żelaza jest niebezpieczny i świadczy o tym, że w naszym ciele może dziać się coś niedobrego.
Dlaczego poziom żelaza w krwi jest tak ważny dla naszego zdrowia
Żelazo to pierwiastek tak istotny dla naszego zdrowia, ponieważ jest składnikiem białek, których zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Niski poziom żelaza jest głównym wskaźnikiem niedokrwistości, inaczej nazywanej też anemią. Jego braki objawiają się ogólnym złym samopoczuciem i osłabieniem, bladością skóry, a także łamliwością włosów i paznokci. Nieleczona anemia prowadzi do niedotlenienia całego organizmu, co może mieć katastrofalne skutki.
Często mówi się o niedoborze żelaza, jednak zapomina się o tym, że również jego nadmiar może być szkodliwy i powodować problemy takie jak trudności z koncentracją i zasypianiem, a także bóle brzucha i bóle stawowe.
Jak bada się stężenie żelaza?
Badanie stężenia żelaza wykonuje się na surowicy krwi i jest ono często zlecane przez lekarza po lub łącznie z wykonaniem morfologii. Materiał do badania pobierany jest najczęściej z żyły łokciowej i cały zabieg trwa najczęściej zaledwie kilka minut. W większości laboratoriów wyniki można odebrać już po południu w dniu badania. Istotne jest to, aby do pobrania materiału być na czczo, co najmniej od ośmiu godzin i poinformować, zarówno lekarza prowadzącego, jak i osobę wykonującą pobranie o wszelkich schorzeniach oraz przyjmowanych lekach.
Oznaczenie poziomu żelaza w krwi może być zlecone dla osoby ubezpieczonej przez lekarza w ramach opieki Narodowego Funduszu Zdrowia i wtedy jest ono bezpłatne. Chcąc wykonać badanie w własnym zakresie zapłacimy za nie w granicach kilkunastu złotych, do ceny należy doliczyć oczywiście koszt samego pobrania materiału.
Jaki powinien być poziom żelaza w naszej krwi?
Teraz przejdziemy do meritum, czyli próby odpowiedzi na pytanie, jaki poziom żelaza jest niebezpieczny dla naszego organizmu. Okazuje się, że wartości odpowiedniego poziomu tego pierwiastka nie są takie same dla każdej osoby – będą różnić się one ze względu na wiek oraz płeć badanej osoby.
Według aktualnie obowiązujących norm, poziom żelaza powinien wynosić:
– dla niemowląt do 6 miesiąca życia: 35–155 µg/dl;
– dla dzieci od 6 miesiąca do 15 roku życia: 45–185 µg/dl;
– dla kobiet: 55–180 µg/dl;
– dla mężczyzn: 70–200 µg/dl.
Widzimy więc, że przedziały te nieco różnią się od siebie, dlatego też wszelkie wartości odbiegające od tych norm lub wywołujące nasz niepokój, powinniśmy skonsultować z zaufanym lekarzem.