W sytuacji, gdy mówi się o niedoborze jakiejś substancji w organizmie, najczęściej ma się na myśli witaminy lub minerały, takie jak żelazo lub potas. Jak się jednak okazuje, oprócz nich niezwykle poważnym problemem jest sytuacja, gdy w organizmie występuje niedobór kolagenu. Z jakiego powodu jest to tak ważna substancja, a także jakie są objawy jej niedoboru i czym one konkretnie grożą?
Czym jest kolagen?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są objawy niedoboru kolagenu, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym ta substancja tak właściwie jest i do czego jest ona wykorzystywana w ciele.
Jak se okazuje, kolagen to zdecydowanie najpowszechniejszej i najczęściej występujący w ciele rodzaj białka. Jak się szacuje, może stanowić nawet do 25% całkowitej masy ciała. Szczególnie dużo jest go w skórze, ponieważ stanowi aż 75% jej składu.
Kolagen jest jednym ze składników budulcowych tkanki łącznej, która jest niezwykle ważna dla skóry, ścięgien czy też więzadeł, mięśni, a nawet kości i stawów. Co więcej, bardzo dużo występuje go także w rogówce oka. Kolagen jest ważnym elementem budowy narządów wewnętrznych, w tym nerek i żołądka.
Naturalnym zjawiskiem jest sytuacja, gdy z biegiem lat ilość produkowanego kolagenu w ciele maleje. Najczęściej dzieje się tak około 25 roku życia, po którym stopniowo jego ilość w ciele się zmniejsza. Łatwo więc o sytuacje, gdy w ciele pojawi się niedobór tej substancji. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być tego objawy i z czym to się konkretnie wiążę.
Niedobór kolagenu objawy
Jak więc widać, kolagen to naprawdę istotna substancja w naszym ciele, która odpowiada za ogromną ilość mechanizmów. Warto się teraz dowiedzieć, jakie będą podstawowe i bardziej zaawansowane objawy jej niedoboru. Co warto o tym zjawisku więcej wiedzieć?
W zdecydowanej większości niedobory kolagenu najczęściej dotykają tego fragmentu ciała, w którym znajduje się go najwięcej, czyli skóry. Bardzo szybko pojawia się wtedy znacznie mniejsza elastyczność skóry, która dodatkowo staje się bardzo sucha i wrażliwa na uszkodzenia. Z łatwością można zauważyć, gdy skóra pokrywa się zmarszczkami. Oczywiście niedobór kolagenu przekłada się też na produkty skóry, czyli na włosy, które stają się słabe, matowe i silnie wypadają.
Oczywiście nieprawidłowy poziom kolagenu dotyka nie tylko skórę, lecz może się odbić także na stanie układu kostnego. Dochodzić może bowiem do odwapnienia kości, co prowadzi do znacznego zwiększenia ich kruchości. Kości stają się delikatne i podatne na złamania. Niedobór kolagenu oznacza też często osteoporozę i silne bóle kręgosłupa.
Warto jeszcze na koniec wspomnieć, że problemy z kolagenem w niezwykle silny sposób odbijają się na stanie stawów. Jak każdy powinien wiedzieć, kolagen jest głównym składnikiem budulcowym mazi stawowej, która stanowi swego rodzaju olej smarujący dla ocierających się o siebie kości. Bez tej substancji zwiększone zostaje tarcie pomiędzy kośćmi, co doprowadza do silnego bólu, a także nieprzyjemnego zesztywnienia stawów. Prowadzić to może do takich sytuacji, gdy nastąpi wypadanie dysku, zerwanie ścięgna lub naderwanie więzadeł.