O skórę można dbać na wiele sposobów. Jej kondycję poprawia prawidłowa dieta, cennym wsparciem jest też codzienna pielęgnacja z wykorzystaniem kosmetyków wysokiej jakości. Od niedawna dużą popularnością cieszy się także szczotkowanie na sucho. Jego zwolennicy zwracają uwagę na to, że trudno o skuteczniejsze wsparcie w walce z cellulitem, nie ukrywają też, że szczotkowanie na sucho może relaksować ciało. Czy rzeczywiście warto włączyć i ten zabieg do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych?
Szczotkowanie na sucho – od czego zacząć
Jeśli szczotkowanie skóry na sucho ma przynosić oczekiwane rezultaty, dobrze jest pamiętać o tym, że masaż ten nie powinien być wykonywany w przypadkowy sposób. Zalecane jest przede wszystkim stosowanie ruchów od dołu ku górze. Warto też pamiętać, że miejsce, od którego zaczyna się masaż również nie jest przypadkowe. Sugerowane jest rozpoczęcie go od stóp, po to, aby stopniowo, spokojnie i delikatnie przesuwać się w górę ciała. Jeśli chcemy szczotkować także ręce, masaż należy rozpocząć od dłoni kierując się w stronę ramienia. Kierunek masażu zmienia się tylko raz – przechodząc od szyi w dół.
Pierwsze próby szczotkowania na sucho mogą być dość nieprzyjemne. Osoby, które mają je już za sobą zalecają jednak, aby nie zniechęcać się. Zwracają uwagę na to, że już po pierwszych trzech dniach można zobaczyć rezultaty tego zabiegu. Skóra powoli przyzwyczaja się do szczotki, a samo szczotkowanie jest nie tylko przyjemne, ale i wyjątkowo relaksujące.
Największe zalety szczotkowania na sucho
Szczotkowanie na sucho cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że usprawnia przepływ limfy, a tym samym sprawia, że możliwe staje się uwolnienie się od cellulitu. Lista jego zalet okazuje się być zdecydowanie dłuższa. Osoby wykonujące tego rodzaju masaż regularnie zwracają uwagę choćby na to, że trudno o lepszy detoks. Polepszenie ruchu limfy sprawia, że ciało oczyszcza się z nadmiaru toksyn. Skóra staje się dzięki temu bardziej jędrna, poprawia się przy tym również samopoczucie.
O szczotkowaniu na sucho mówi się też często jako o alternatywie dla klasycznego peelingu. W czasie kolejnych ruchów wykonywanych podczas masażu można się pozbyć gromadzącego się na powierzchni skóry martwego naskórka. Dzięki temu skóra jest gładsza i bardziej napięta, a kosmetyki stosowane do jej pielęgnowania nie tylko lepiej się wchłaniają, ale i docierają do jej głębszych warstw. Warto mieć na uwadze także to, że mówimy o zabiegu wspomagającym walkę z rozstępami. Masaż z użyciem szczotki to doskonały sposób na pobudzenie krążenia krwi. Poprawia to elastyczność skóry, a w dalszej kolejności także jej odporność na rozciąganie.
Czy szczotkowanie na sucho to zabieg dla każdego?
Szczotkowanie skóry można wykonywać bez względu na swój wiek, zabieg wpływa przy tym korzystnie nie tylko na kobiecą, ale i na męską skórę. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Wstrzymanie się z nim jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim wtedy, gdy skóra jest podrażniona albo walczy ze stanami zapalnymi. W czasie zabiegu warto też otaczać szczególną troską znamiona i pieprzyki. Te nie są przeciwwskazaniem do jego wykonania, podczas szczotkowania dobrze jest jednak omijać je. Szczególnie ostrożne powinny być te osoby, które mają skłonność do pękania naczynek na skórze. Ostra szczotka może spotęgować te dolegliwości. O tym samym zastrzeżeniu muszą pamiętać także osoby zmagające się z żylakami. W każdym innym wypadku można przystąpić do masażu bez obaw.